• Ana Sayfa
  • Başarılı Bir Müzakerenin 8 Adımı

Başarılı Bir Müzakerenin 8 Adımı

Yönetim Danışmanlığı

Müzakere iki veya daha fazla tarafın belirli bir konuda kabul edilebilir bir uzlaşmaya varmak için yürüttükleri bireyler arası bir süreçtir. 

Bu süreci ya agresif yöntemlerle ya da empati kurarak yürütebilirsiniz. 

En iyi ve en başarılı sonucu almak için uygulayabileceğiniz 10 müzakere adımını şöyle sıralayabiliriz.

1- Zihni Sakinleştirmek
Süreç ile ilgili varsa korkularınızı, olumsuz düşüncelerinizi, olumsuz sonuç senaryolarınızı bir kenara bırakarak zihninizi sakinleştirmeniz sürece başlarken size çok yardımcı olacaktır.

2- İyi Bir Dinleyici Olmak
Empati kurmanın yolu iyi bir dinleyici olmaktan geçer. Karşı tarafı açık bir zihinle, yargısızca dinlemek müzakere sürecinde atacağınız adımları belirlemenizi sağlayacaktır.

3- Nerede "Evet" Diyeceğini Belirlemek
Dinlerken yaptığımız hatalardan biri de sahte "evet"ler kullanmaktır. Bunun yerine onaylamadığınız görüş ya da cümlelerde sadece, basitçe "anlıyorum" demeniz karşı tarafa sahte bir onaylandığı hissi vermeyecektir.

4- Yüksek Sesle Konuşmaktan Kaçınmak
Bir müzakere sürecinde hem fikir olmadığınız alanlar mutlaka olacaktır. Bu süreçte gerilmek, sesinizi yükseltmek yerine sakinliğinizi korumak bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Diğer yandan müzakere partneriniz sesinizi yükselttiğinde ya da konuşmanızı sık sık böldüğünde onu kibarca uyarabilir "konuşmamı böldüğünde seni anlamakta zorlanıyorum" gibi dengeli ve sakin cümleler ile karşılık verebilirsiniz. Bu sakinliğin karşı tarafı da dengeye getireceğini unutmamak gerekir.

5- Blöf Oyununu Yönetmek
Eğer müzakere sürecinde karşı tarafın blöf yaptığını hissediyorsanız "ayna tekniği" uygulayabilirsiniz. Bu teknik kısaca, karşı tarafın söylediği cümleler ile ilgili soru sormaktır. Aynı konuyla ilgili soracağınız sorular çoğaldıkça karşı tarafın blöf yapıp yapmadığını fark edebilirsiniz. Eğer blöf yapmıyorlarsa o konuda kendilerini her defasında kısa ve öz şekilde ifade edeceklerdir.

6- Gri Bölgeleri Sahiplenmek
Müzakere sürecinde bazen ne siyah ne de beyaz da buluşamayız. Bu süreçte yine sorularınızla karşı tarafı daha iyi anlayabilir, kesin "evet" ya da kesin "hayır" yanıtları yerine daha uzlaşmacı bir süreç geçirebilirsiniz.

7- "Nasıl" Sorusunun Sihiri Fark Etmek
Karşı tarafa "nasıl" ile başalayan sorular sorduğunuzda onun için önemli olanı, sınırlarını ve tam olarak ne istediğini anlamanız daha kolay olacaktır.

8- Konuşmanızı Olumlu Bitirmek
Müzakere sürecinde konuşmanız ne kadar uzun olursa olsun karşı tarafı iyi hissettirecek şekilde bir kapanış ile süreci tamamlayın. Süreç sonunda kişinin zihninde olumlu bir etki yaratmak sadece bu teknikle bile mümkün olabilir. Pozitif cümleler ile kişinin mutlu ve değerli hissederek görüşmeden ayrılmasını sağlamak her iki taraf içinde çok olumlu sonuçlar yaratacaktır.


Siz de KRC Yönetim Danışmanlık  Hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için +90 216 4747426 / +90 530 5802480 numaralı telefonlarımızdan ya da info@krcyonetim.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. 


Twitter

Facebook

Linkedin