• Ana Sayfa
  • İş Yerinde Başarıyı Etkileyen 10 Faktör

İş Yerinde Başarıyı Etkileyen 10 Faktör

Yönetim Danışmanlığı

İş yerinde haftada ortalama 40 saatini geçiren çalışanlar, ailelerinden çok iş arkadaşlarıyla zaman geçiriyor. 

Yurt dışında yapılan yeni bir araştırmaya göre, çalışanların yüzde 70’i iş yerinde mutlu olmasını çalışma arkadaşlarına bağlıyor, yüzde 65’i ise iş yerinde sevdikleri çalışma arkadaşlarıyla çalıştıklarında çok daha üretken olduğunu söylüyor.

İş yerinde başarıyı etkileyen 10 faktör

Araştırmaya göre iş yerinde mutluluğu sağlayan faktörler şöyle:

- Birlikte çalışılan iş arkadaşları
- Değerli hissetmek
- İyi kazanç
- İyi çalışma saatleri
- Hafta sonu tatili veya yan haklar
- Birlikte çalışan yönetici
- Az stres
- Saygın bir çevrede çalışmak
- Üretken bir iş çevresine sahip olmak
- İşyerinin lokasyonu

İş arkadaşı en büyük motivasyon kaynağı

Araştırmada öne çıkan bir başka konu ise, katılanların üçte ikisi daha iyi bir teklif alsalar bile saygı duyuldukları ve sevildikleri iş ortamına sahiplerse bu teklifi geri çevireceklerini belirtmesi. Türkiye’deki benzer araştırmalardan örnekler veren Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Uzman Klinik Psikolog Şirin Hacıömeroğlu Atçeken, iş yerine bağlılığı yüksek olan kişilerin yüzde 86’sının iş arkadaşlarıyla daima veya genellikle olumlu etkileşim içinde olduklarını ifade ettiğini belirtiyor. Bununla birlikte, çalışan bağlılığı yüksek kişilerin yüzde 76’sının iş yerinde aralarının çok iyi olduğu bir arkadaşları olduğunu söyleyen Atçeken, iş arkadaşlıklarının iş ortamının daha olumlu ve güvenli olmasını sağladığına dikkat çekiyor.

Arkadaşlık üretkenlik getiriyor

Çalışanlar iyi bir iş çevresine sahip olmanın en az önemli bir işte çalışmak kadar önemli olduğunu belirtiyor. Katılımcıların yüzde 65’i işyerinde sevdikleri çalışma arkadaşlarıyla çalıştıklarında çok daha mutlu ve üretken olduklarını anlatıyor. İş arkadaşlarının üretkenliği artırdığı fikrini destekleyen UK Eğitim ve Danışmanlık Genel Müdürü Umut Köksal, çalışanın içinde bulunduğu işletmeye sadece yapmış olduğu görevi ile bağlanmadığını söylüyor. Köksal, bunun yanı sıra aynı ortamı paylaştığı diğer çalışanların tutum, davranış ve algılamalarının da çalışanların şirketle ilgili algıları için çok belirleyici bir faktör olduğunu dile getiriyor. Köksal, “Arkadaşlık ilişkileri üretkenlik noktasında önemlidir. Çoğu zaman çalıştığı işyerindeki arkadaşlık ilişkileri, işten ayrılma niyeti üzerinde dahi olumlu etki gösterir. Yani arkadaşlar ile olan açık iletişim çalışanın işten ayrılma eğilimleri azalabilir. Bunun yanı sıra artık işletmeler takımlar halinde çalışmak zorunda olan organizmalar Bu takımları oluştururken, arkadaşlık ilişkilerini bir olumlu unsur olarak değerlendirmek gerekiyor” diye konuşuyor.

Yönetici – çalışan arkadaşlığı nasıl olmalı?

Davranış Bilimleri Enstitüsünden Uzman Klinik Psikolog Şirin Hacıömeroğlu Atçeken, yönetici ile çalışan arasındaki arkadaşlığın sınırlarının iyi tutulması gerektiğini savunuyor. Atçeken, yöneticilerin çalışanlarıyla olan ilişkisinin çalışan bağlılığına odaklı bir kurum kültürü ve yönetim anlayışından sonra çalışan bağlılığını etkileyen en önemli unsurlardan biri olduğunu kaydediyor. Yöneticiyle çalışanı birbirini ne kadar iyi tanır, anlar ve severse çalışanın o kadar motive olduğunu belirten Atçeken, duygular ve ilişkilerin burada çok büyük bir rol oynadığına dikkat çekiyor.

Atçeken, “Çalışanların sevmek, sevilmek, anlaşılmak, görülmek, duyulmak, fikirlerine değer verilmesi, takdir edilmek, gelişmek ve öğrenmek gibi ihtiyaçlarının karşılanması çalışan bağlılığını çok etkiliyor. Yöneticinin tutumu çalışanın kariyerini çok olumlu etkileyip kuruma bağlılığını arttırabilir veya tamamen tüm kuruma olan bağlılığını yok edebilir” diyor.


Yazar: Yeşim Sarıer Aksu

Kaynak: Kariyer.net


Siz de KRC Yönetim Danışmanlık  Hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için +90 216 4747426 / +90 530 5802480 numaralı telefonlarımızdan ya da info@krcyonetim.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. 


Twitter

Facebook

Linkedin