Bir Girişimcinin Başarı HaritasıŞu ara yeniden oldukça popüler olan bir konu girişimcilik. Peki girişimci olmak için hangi nitelikleri taşımak gerekir, bir girişimcinin düşünce şekli neye benzer, girişimci nelere hazırlıklı olmalıdır?   • -  Girişimci insan, aynı anda birden fazla konuyu düşünebilme, sorunların çözüm yollarını hızlıca bulabilme, pratik ve kolay çözüm üretebilme yetisine sahip olmalıdır. Mükemmel ve farklı stratejiler oluşturabilmelidir.

  • -  Liderlik özelliği olmalıdır. Lider olmak, girişimciyi rakiplerinin önüne geçiren en önemli düşünce tarzıdır.

  • -  Yılmaz, rekabetçi ve azimli olmalıdır. Rakiplerle mücadele girişimciyi kamçılar. Daha fazla çalışmaya, daha güzel ürünler yapmaya yönlendirir.

  • -  Yaratıcı ve farklı fikir ve düşünceleri olmalıdır. Sorunlara, ürünlere ve ihtiyaçlara dair alışılmamış ve yeni çözümler geliştirebilmelidir.

  • -  Risksiz iş yoktur. Girişimci risk almaktan korkmamalıdır. Teknolojiyi takip etmeli, dünyadaki yeni trendleri ve rakip firmaların ürünlerinin kendi işinde oluşturacağı etkileri hesaplayabilmesi gerekir.Girişimci profili nasıl olmalıdır?

Girişimci, risk almaktan korkmaz. Yeni işler peşindedir. Sürekli yeni fikirler üretir, sürekli yeni ürünler düşünür. Sürekli ofiste oturmak yerine çevresini, ülkesini, dünyayı, hayatı, tüketimi, piyasayı ve pazarı sürekli olarak merakla izler, bilgi toplar.

Girişimci analizcidir. Aklı her zaman fark edilmemiş ihtiyaçlar, ve bunların nasıl üretilebileceği ve işe dönüştürülebileceği üzerine çalışır.

Yine de iş hayatı, heyecanı ve merakı olan ama sürekli hayatla, pazar dinamikleriyle ya da toplumla örtüşmeyen iş fikirleri geliştirip başarısız olan girişimcilerle doludur. Risk elbette alınır, fakat bunun akıllıca yapılması gerekir.

Ben bu gruba girenleri “Hayalperest/ şıpsevdi girişimciler” olarak tanımlıyorum. Onların kayıpları da heyecanları kadar büyüktür.


Girişimcinin işiyle duygusal bir bağ kurmaması gerektiğine inanıyorum.

Bütün bunlar bir araya geldiğinde, doğru girişimci tanımının oluştuğunu düşünüyorum. Bir tanesinin eksik olması bile sonucu etkiler. Türkiye’de girişimcilerde cesaret, risk alma, pratik zekâ, heyecan ve dinamizm fazlasıyla var. Bunlar, dünya ortalamalarına baktığımızda çok önemli artı özelliklerdir

Bunun yanında, girişimcinin çok önemli bir özelliği daha olmalıdır: İnsan ilişkileri. Girişimci bu ilişkileri işe çevirmeyi başarır. Her zaman akıllı ve başarılı insanlara yönelir. Heyecanı ve azmiyle çevresinde güven yaratır. Kiminle, hangi işi yapabileceğini bilir. İlişkilerini böyle yönetir.

Aynı zamanda öğrenmeye meraklıdır. Burada yalnızca akademik bir eğitimden ya da deneyim kazanmaktan da söz etmiyorum. Örneğin, insanlardan, çevresiyle yaptığı sohbetlerden, ilişkiye geçtiği her insandan bilgi toplamayı, yeni şeyler öğrenmeyi bilir.

Girişimci çok çalışkandır, zor yorulur. Ama onun için çalışkanlık, günün en önemli kısmını işin başında geçirmek demektir.

Türkiye sermaye açısından zayıf bir ülke… Eğer bir girişim kararı verdiyseniz ve yola yetersiz bir sermayeyle çıkıyorsanız, işiniz gerçekten çok zor. Girişim sermayesi, risk sermayesi ve melek yatırımcı gibi oluşumlar ise şu an çok yetersiz. Yaşanan son krizden sonra, biraz da geri plana çekildiler.

Bununla birlikte, Türkiye’de girişimcilerin yeni gelişen iş sahalarını, sektörleri çok iyi izlemeleri gerekiyor. Buralarda özellikle niş olarak tanımlanabilecek, henüz bilinmeyen, pazarda fark edilmeyen çok sayıda iş var. Teknolojide fırsatlar her zaman devam ediyor. Ama bunun yanında yenilenebilir enerji, sağlık, telekomünikasyon, perakende, hızlı tüketim gibi alanlarda oluşan yeni işler de var.Girişimci neler yapmalıdır?

Girişimcinin asıl amacı kârdır. Ne var ki, zarar etme riskinin üstlenicisi de yine girişimcidir. Türkiye gibi inişli çıkışlı ekonomik ortamlarda, kriz faktörünü de göz önüne alırsak, işlerin zarar etme riski de olur. İşlerin kötü gittiği anlarda bile yılmadan, kriz yönetimi yaparak ayakta kalmayı başarabilmelidir girişimci.

Kendi işinin patronu olmakla birlikte, işini gerçekleştirirken hem çalışan hem işveren olmak zorundadır. Hem iyi bir çalışan, hem iyi bir yönetici, iyi bir patron olmalıdır. Gerektiğinde operasyonu da yüklenmeli, sorunlar karşısında çözüm üretebilmelidir.

Girişimcinin hedefleyeceği gelir oranı, kurduğu işin sermaye yapısına bağlıdır. Girişimci işine başlamadan önce, henüz fikir aşamasındayken iyi bir fizibilite ve iş planı yapmalı, sermayesini doğru belirlemeli, öngörüsünü doğru planlamalıdır. Özellikle finans akışını, gelir ve giderini iyi hesaplamalı ya da tahmin etmelidir.

Girişimci öncelikle işini devam ettirmek zorundadır. Kendi kazancı sonra gelir. Girişimci işin gerekliliklerini yapmak; personeline, hizmet aldığı kuruluşlara, devlete olan ödemelerine öncelikli önem vermek durumundadır.

Kimlerden hangi alanlarda yararlanacağının planlamasını iyi yapmalıdır. Karşılıklı sağlanacak faydalar için iş ilişkisinde olduğu kurum ve kuruluşlar, personel dikkatli seçilmeli ve doğru planlanmalıdır.

Girişimci iş fikrine inanmalı, bu işi kurmak için yoğun bir zaman ve para harcamaya yetecek motivasyona sahip olmalıdır. Emek, sabır, motivasyon, azim, inanç, güven, zaman ve en azından kendini yaşatacak ve işle ilgili minimum harcamaları da yapacak para gereklidir. Ya da yatırım yapacak parası olmalı, bunu doğru zamanda, doğru yerde kullanmalıdır.

Girişimci kendi işini kurmanın getireceği avantajları isterken, bu işin zorluklarını da değerlendirmeli ve bunlara hazırlıklı olmalıdır. Girişimci her türlü iyi ya da zor durumla karşı karşıya kalmaya hazırlıklı olmalıdır. Önemli olan soğukkanlılığını koruyarak, doğru karar verebilmek, alternatifler üretebilmek ve çözüm odaklı olmaktır.Girişimcilere Öneriler


  • -  Girişimci akıl danışmayı bilmelidir. Bu kesinlikle akıl sorduğu kişinin dediğini mutlaka yapmalıdır anlamında değildir. Sadece doğru fikir oluşturma sürecinde desteklemek farklı düşünceleri duyup harmanlamak içindir. Doğru düşünceler birçok farklı fikrin yoğrulması ile oluşturulur.

  • -  Girişimci herkese hemen güvenmemelidir. Hiç kimse sizi sizin kadar koruyup kollamayacak ve sırrını açmayacaktır. Size söylenen her şeye, özellikle çok karlı projelere hemen inanmayın doğruluğunun ispatını denemesini 3 ayda olsa yapın. Asıl büyük projeye daha sonra başlayın. 

  • -  Doğru iş yapma peşinde olan girişimcinin işinin en üst yöneticisi olabilmesi ve şirketi batıracak potansiyeldeki risklerden kaçınması gerekir.

  • -  Nakit akışındaki aksamalara iş hayatında sürekli hazır olmak gerekir. Piyasa şartları, alacakların tahsilatından dolayı yaşanan zorluklar, işletme giderleri, devlete olan ödemeler (vergi vb), üçüncü şahıs ve firmalara olan borçlar maalesef girişimciyi zorlayan ve zaman zaman sıkıntıya sebep olan unsurlardır. Nakit akışını iyi takip etmek ve finansal planlamayla ileriyi görmek, önlem alarak tedbirli olmak gerekir.

  • -  Girişimci stresle baş edebilmelidir. Yoğun iş toplantılarını ve stresi sevmelidir. Stres altında doğru karar verebilmek bir girişimcinin en önemli özelliklerindendir.Test: Girişimciliğe hazır mısınız?


Kendi işini başlatmayı düşünen kişiler, aşağıdaki soruları cevaplayarak girişimcilik yeteneklerini ölçebilirler. Genellikle olumlu cevap veriyorsanız kendinizi girişimci adayı olarak görebilirsiniz.

−  Hevesiniz kırıldığında kolayca ve hızla pozitif bir ruh haliyle yeniden görevinize dönebilir misiniz?
−  Göz önünde olmaktan sıkılır mısınız, yoksa liderlik ruhunuzda mı var?
−  Yaptığınız işi en iyi şekilde lanse etmekten mutluluk duyar mısınız?
−  Kolay organize olur musunuz?
−  Hayatınızı düzenli olarak sürdürebiliyor ve disiplin altında yaşayabiliyor musunuz?
−  Makul riskler almaya hazır mısınız?
−  Hayal gücünüz var mı?
−  Olumsuz şartlarda bunları fırsata dönüştürme becerisine sahip misiniz?
−  Cesur ve dirayetli misiniz, yoksa hemen yılar mısınız ?
−  Savaşçı ruhunuz var mı?
−  Sürekli değişkenliği sever misiniz?
−  İnsanları samimice ve kolayca etkileyebilir misiniz?
−  İnsanlar sizi cesaret verici ve güvenilir biri olarak mı tanımlar?
−  Telefonlarda veya yüz yüze rahat konuşabiliyor musunuz?
−  Sabahları erken kalkabilir misiniz ?
−  Sinirli halinizde kendinizi engelleyebiliyor musunuz?
−  Aileniz sizinle birlikte zorluklara katlanacak mı?


Mahmut KARCI

Eğitim Uzmanı

KRC Eğitim Danışmanlık Ltd. Şti.DİĞER MAKALELERİMİZİ AŞAĞIDAN OKUYABİLİRSİNİZ


-   AŞK YÖNETİMİ makalemize BURADAN ulaşabilirsiniz.

-   YAŞAMDA MARKA OLMAK makalemize BURADAN ulaşabilirsiniz.

-   BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ (UNGC) 
makalemize BURADAN ulaşabilirsiniz.

-   BİR GİRİŞİMCİNİN BAŞARI HARİTASI makalemize BURADAN ulaşabilirsiniz.

-   KOÇLUK HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ makalemize BURADAN ulaşabilirsiniz.
PAYLAŞ :
ETİKETLER : ,

Linkedin

Facebook

Twitter

Sosyal Medya

Bizi sosyal mecralardan takip edin.