• Ana Sayfa
  • 2013DEN 2023E... 10 YIL &10 HEDEF

2013DEN 2023E... 10 YIL &10 HEDEF

Yönetim Danışmanlığı / Yönetim Danışmanlık Hizmetleri


Öncelikle siz değerli dostlarımın yeni yılını kutlayarak, sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimi iletmek istiyorum.

“2013den 2023e 10 Yıl & 10 Hedef” derken... hem kişisel, hem kurumsal, hem toplumsal, hem de küresel olarak, bakış açılarımızı ortaya koymaktan bahsettiğimi... anladığınızdan hiç şüphem yok!..


Özellikle iş dünyamızda, eğer siz de liderlik özelliklerine sahip bir kişi olarak 10 yıl sonra hala aynı yerde ve aynı konumda olmak istemiyorsanız, doğru yerdesiniz... demektir.

Genel anlamda, bir grubun lideri olmadan da, iletişim stratejilerini kullanarak hedef ve amaçlarınıza ulaşabilmek için çabalamak... kendiniz için kişisel liderliğinizi ortaya koymak adına, adeta bir zorunluluk gibi... diye düşündüğünüzü umuyorum.

Sadece kariyeriniz, kişisel performansınız, kazancınız, işinizden aldığınız tatmin ve kazanımlar değil... iletişim halinde olduğunuz tüm çevreniz, aileniz, ekibiniz ve de içinde bulunduğunuz kurum; sizin üstlendiğiniz sorumluluk ve yarattığınız etkiyle şekilleniyor.

Onun için; iyi bir vizyoner olarak önümüzdeki 10 yılı ve de 10.yıl sonunda yer alan amaçlarımıza ulaşabilmek için, her türlü problemlere çözümler ve çareler üreterek, 1 er yıllık dönemler halinde somut hedeflerinizi ortaya koymanız gerektiğini... zaten biliyorsunuz.

Kişisel liderlikten, kurumsal liderliğe giden yolda... İyi Liderler, kurumsal vizyon ve hedeflerle ilgili problemlere çözüm yolları üreterek... İyi Yöneticiler de, üstlenilen kurumsal misyon çerçevesinde, bu problemlerin çözüm aşamalarını yöneterek... Daha İyi Liderler ise... Çözülen her ilginç problemden sonra, ortaya yeni yeni daha karmaşık problemler çıkararak veya icat ederek, gündemi belirli aralıklarla daima meşgul ederek...  ilerlerler!..

Lider’liğin, “Vizyon sahibi olmak ve geleceği görmek” demek olduğunu, hepimiz biliyoruz!..

Lider, topluma yarar sağlayan değişimleri yönetmek için; mevcut, değişen ve gelişen tüm şartlarda, çevresindeki insanları, belirlenen bir hedefe doğru, bilgi ve becerisiyle, birlikte ve uyum içinde harekete geçirerek, amaçların başarıyla gerçekleşmesini sağlayan kişi veya kişilere verilen sıfattır... demiş, Atalarımız!.. Liderlik çeşitleri olarak da... “Otokratik Liderlik (Otoriter, Emredici, Katı)” ile “Demokratik Liderlik (Paylaşımcı, Katılımcı, Teşvik Edici)” arasındaki, tercih ise; getirilerine katlanmak kaydıyla, tamamen Siz’e bağlıdır...

Netice de...

Problemler; çözüm yolları, mevcut bilgi birikimi ve tecrübeyle bulunamayan, “ancak” araştırma, inceleme ve bazen sağlanacak yan katkılarla cevaplanabilecek, sorunlardır!..

Sorunlar, aslında çözülmek için ortaya çıkar...

Çözüm gerekmiyorsa... Sorun, sorun değildir, zaten!..

İş’e önce, 10 yıllık vizyonumuzu ve amaçlarımızı ortaya koyarak başlamamız ve de yola çıkmamız gerekiyor. Bu yol uzun bir otoban... Bu otoban, bizi ulaşmak istediğimiz yere veya yerlere götürecek...Her yolculukta 3 tip insanla karşılaşmak mümkün. Birincisi; kitleleri bir yerden bir yere götüren Sürücüler. İkincisi; sürücülerin kontrolünde bir yerden bir yere giden Yolcular. Üçüncüsü de; oldukları yerde kalıp bir yerden bir yere giden “Yolculara el sallayanlar”.

Bizim için Siz, 1.tip’ler önemlisiniz, 2. ve 3. tiplere de bir sözümüz yok zaten... 


Bu yolculuğa çıkarken “Her şey hayallerle başlar ve insanlar hayal ettiği müddetçe yaşar!..” sözünü mutlaka duymuşsunuzdur. (Örneğin; bir mimar’ın bir yapıyı tasarlarken neye benzemesini istiyorsa, onu hayal etmek zorunda olduğu gibi... Tabi uçmadan ve ayaklarımızı yere sağlam basarak...)

Çünkü bu yolculuk her zaman toz pembe ve çok rahat olmayacak, mutlaka aksilikler ve sorunlar da yaşanacaktır. 

Öncelikle arabanın 10.000 km bakımı + benzin tedariki + yedek lastik ve zincir + yol haritası + meteoroloji bilgileri... önemli ihtiyaçlarımız arasında. Bunları gerçekleştirdikten sonra da her yıl durum analizleri ve yol haritası değerlendirmeleri için, ihtiyaç molaları ve kontrollar ile yola devam...

Neyse, neticede 2023 deki somut hedeflerimizi yazılı hale getirdiğimizde ise, ortaya güzel bir tablo çıkacağına inanıyorum. Bu tabloda “Son’dan - Bugün’e Doğru Geri Sayım Metodu” ile
yıl-yıl, ay-ay, hafta-hafta, gün-gün / belirlenen süreç ve hedeflerden geriye doğru gelerek... 10.yıl... 5.yıl... 4.yıl... 3.yıl... 2.yıl... 1.yıl... / 6.ay... 3.ay... 2.ay... 1.ay... / 2.hafta... 1.hafta... / 3.gün... 2.gün... 1.gün... yani, yarın ne yapmamız gerektiğine karar vermek ve o işi yapmak için harekete geçmek önemli...

İşin özünde 10 yıl sonraki hedeflerimize ulaşabilmemiz için en önemli gün’ün “bugün’ün kalan zamanı veya yarın”. Eğer 5-10 yıl sonraki hedeflerimize ulaşmak için yarın bir şeyler yapmak gerekmiyorsa, işimiz çok zor demektir. Metodu biraz daha açmak gerekirse... Eğer hedefimiz veya hedeflerimizden biri 10 yıl sonra sektörünüzde ülkemizin en büyük 10 şirketi arasında olmak ise, bizim mutlaka önümüzdeki 9.yıldan bugüne doğru her yıl... belirli bir ciroya, pazar payına ve üretim kapasitesine ulaşmamız gerekiyor. Yani... 2.yıl için olması gereken rakamlara ulaşabilmemiz için, önümüzdeki 1.yılımızı çeşitli alt yapı çalışmalarımızla doldurmamız ve 1.yıl sonu rakamlarımızı elde etmemiz gerekli... 1. yılın sonunda o noktaya gelebilmemiz için de, mutlaka 6.7.8. aylarda yapmamız gereken şeyler var. 6.7.8. aylardaki gerekli olan o şeyleri elde etmek için de 1.2.3. aylar çok önemli...1 ay sonra, belirlediğimiz rakamsal değerlere ulaşabilmek için de, kesinlikle... bu gün yaptıklarımızdan farklı bir şeyler yapıyor olmamız lazım. Bu farklı şeylerde tabi ki 1.2.3. ve 4. haftanın sonunda ortaya çıkacak...1 hafta sonra, kendimizdeki ve şirketimizdeki değişiklikleri hissetmek istiyorsak, “yarın” bizim için çok büyük bir fırsat... İşte bütün mesele ve konunun altında yatan değer bu!.. Ve Siz... buna değersiniz!.. Peki her şey iyi güzel de, “hani nerede 10 hedef” ve bu hedeflerle ilgili problemlerle nasıl baş edip, çözüm üreteceğiz?” dediğinizi duyar gibiyim...
Hiç merak etmeyin çözüm; ya Google'lopedi de ya da http://tr.scribd.com/alirizadeger/shelf deki “Çağdaş Liderlik & Problem Çözme Teknikleri” isimli özel dosyada...

Ayrıca tabii ki, özellikle insanlarla ilgili problemleri çözerken iletişim kurallarına dikkat etmek gerektiğini unutmadan, insan ilişkileri ve iletişim stratejileri açısından, aşağıdaki “İnsan’lığın 7 Gerçeği” ile ilgili tiyo’lar  aklınızda bulunsun.

a) İnsanların en kolay ürettikleri şey nedir?...................... (Mazeret) 
b) İnsanların en zor ürettikleri şey nedir?.......................... (Çözüm) 
c) İnsanların en kolay verdikleri şey nedir?...................... (Nasihat)
d) İnsanların en zor verdikleri şey nedir?.......................... (Para/Para/Para) 
e) İnsanların en hoşlandıkları şey nedir?........................... (Takdir edilmek/Beğenilmek)
f) İnsanların hiç sevmedikleri şey nedir?.......................... (Eleştirilmek /Yapıcı eleştiride dahil)
g) İnsanların en çok sevdikleri şey nedir?......................... (Kendileri)“Önce can, sonra canan” 

Daha sonra da; insanlarla ortak noktada buluşabilmek ve aynı yöne bakabilmek adına...  Sylviane Herpin’in... “Düşündüğünüz... Söylemek istediğiniz... Söylediğinizi sandığınız... Söylediğiniz... Karşınızdakinin duymak istediği... Duyduğu... Anlamak istediği... Anladığını sandığı... Anladığı... arasında farklar vardır. Dolayısıyla insanların birbirini yanlış anlaması için en az 9 ihtimal var...” sözlerini, “bakmak” ve “görmek” fiilleri ile çoğaltıp, çözümsüzlük ihtimallerine dikkat etmeniz gerektiğini vurgulamak istiyor ve bu güzel seyahatte hepinize iyi yolculuklar diliyorum.

Aslında yaşam boyu süren bu yolculuğun, önemli dönemlerinde güçlü bir liderlik için;

1) Hedeflerinize tutkuyla bağlanmanız... 
2) O yönde ekibinizle birlikte çalışmanız... 
3) Sonuçlara odaklanmanız... 
4) Gerekirse kendinizi zorlamanız ve fedakarlık etmeniz... 
5) Yardımcı ve motive edici kaynaklar bulmanız... 
6) Tutumlu ve ısrarcı olmanız... 
7) En iyi olmaya gayret etmeniz... 
8) Sosyal çevrenizi de konulara ve gönüllü hizmetlere dahil etmeniz...
9) Sosyal medyayı göz ardı etmemeniz... 
10) Yeni hedefler belirlemeniz... gerekiyor.

İşte burada geldiğiniz nokta sizi tatmin ediyorsa, bulunduğunuz yerden aşağılara doğru bir bakın. Çevrenizde sizinle göz göze gelen tanıdığınız veya tanımadığınız bir takım insanlar olacaktır. Gözlerinizi onlardan kaçırmayın, onları fark edin ve destekleyin ve de iz bırakın!..

Daha mutlu bir gelecek için...

Sevgiyle kalın.

Ali Rıza DEĞER

UN Global Compact
BM Küresel İlişkiler Sözleşmesi ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Uzmanı


Tüm Makalelerimize BURADAN Ulaşabilirsiniz....Siz de KRC Yönetim Danışmanlık  Hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için +90 216 4747426 / +90 530 5802480 numaralı telefonlarımızdan ya da info@krcyonetim.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. 


Twitter

Facebook

Linkedin