• Ana Sayfa
  • KOÇLUK hakkında NE düşünüyorsunuz ?

KOÇLUK hakkında NE düşünüyorsunuz ?
Hepimiz birbirimizden farklı mükemmel bireyleriz. Hepimizin farklı yetenekleri, karakterleri, istekleri, yaşanmışlıkları ve gelecek hedefleri var.

Bizler, çocuklarımız-iş arkadaşlarımız- ailelerimiz… Hepimiz bu yaşam içinde bir bütünüz. Hepimiz dünyamızda en keyifli bir şekilde yaşayabilmek, duygu ve düşüncelerimizi tüm evrenle paylaşabilmek, tüm olumlu enerjileri birbirimize aktarabilmek, hedeflediğimiz başarılara adım atmak istiyoruz. Koçlar, sizlere dilediğiniz konuda yardımcı olabilmek, hayallerinizi gerçekleştirmede yanınızda olmak; hayallerinizi hedeflere –hedeflerinizi de gerçeğe dönüştürmek, sizlere yaşam yolculuğunuzda eşlik edebilmek amacıyla varlardır.

Yaşam bir ömür boyu süren öğrenme ve aydınlanma sürecidir. İşte bu süreç de koçlar yardımınıza koşarlar. Koçluk, gelişigüzel yapılan tavsiyeler, rastgele verilen öneriler değildir. Koçluk aşaması, siz istediğiniz müddetçe, bir ömür boyu sürecek öğrenme yolculuğudur. Hepimiz mükemmel bireyleriz. Neden daha iyiye, daha güzele daha mutluya, daha başarıya ulaşmayalım ki.?

Koçluk süreci, sizin nereye varmak istediğinizi belirleyeceğiniz bir yolculuk. Koçların amacı sizlere bir şeyler öğretmek değil, sadece içinizdeki koca dünyayı bulmanıza yardımcı olmak.

Kişiler, bir koç yardımıyla kendilerine dönüp baktıklarında, ne istediklerini, onları neyin motive ettiğini, neyin durdurduğunu, amaç ve vizyonlarını ve nerede kendilerine ihanet ettiklerini keşfederler.

İstenilen nedir? 

İyi bir iş, yeteri kadar para, belli bir yaşam tarzı.

Doyurucu bir yaşam değer verilen bir yaşamdır. Hayatınızda istediğiniz kişisel değerler nelerdir? Değerleri sınıflandırmak hayat tercihlerini sınıflandırmaktır. Hayatımızda dengeyi kurmaktır. Denge, bakış açılarını genişletmeye odaklanır ve böylece seçenekler genişler. Denge tercihler yapmak ile ilgilidir. Bazı şeylere evet, bazı şeylere hayır demektir.

Her zaman bir süreç içersindeyizdir. Bazen zorlayıcı, bazen de sakin dönemler olabilir. Amaç hayatı tüm yönleriyle dolu dolu yaşayabilmektir. Ancak bu yaşam sırasında kendimize farklı cephelerden bakmaktır.

Bir helikoptere binin. 1500 m yüksekliğe çıkın ve hayatınıza bakın. Bu dıştan görünüme ulaşmanın yöntemidir. Dıştan görünüm büyük resmi gösterir ve farklı bakış açılarına imkan sağlar. Bu noktada sorulacak sorular şunlardır. “Buradan aşağı baktığımda neler görüyorum?” “Aşağıdan göremediğim ama buradan görebildiğim gerçekler nelerdir?”

Örneğin, bir iş sahibi bir personelini çıkartmayı düşündüğünü ve bunun sonucunda endişeli olduğunu düşünelim. Kişiden olaya, kızgınlıklarına, incinmiş duygularına bakmak yerine bir iş kültürü yaratma bakış açısı ile dışarıdan ve oldukça yüksekten bakmayı denediğimizde şu soruları fark edebiliriz.

-  O insanı işten çıkarmanın kurum maliyeti nedir?
-  Bu işten çıkarma uzun vadede çalışanlar arasındaki iletişim ve güveni nasıl etkiler?
-  Aslında işten çıkartmak yerine kişi farklı iş kollarında kullanılabilir miydi?
-  Bütün bu sorulara Koçunuzla birlikte doğru çözümler aramak ister miydiniz?

Koçluk hizmeti alan kurumlarda bazı önemli alanlarda fark yaratan değişimler ortaya çıkmaktadır.

Kurumun çalışandan beklentileri net bir şekilde tanımlanır ve çalışanlar için bir yol haritası belirlenir.

Hedeflerinin ne olduğunu ve bunlara nasıl ulaşabileceğini bilen çalışanlar işi daha fazla sahiplenir, dolayısıyla daha üretken olur. Bu sayede çalışanların sorumluluk bilinci gelişir, işin kalitesi artar.

Amaç ve rollerdeki belirginlik, ekip uyumunu ve dayanışmayı arttırır. Böylece enerji iç rekabetten dış rekabete yönelir.

Geri bildirimler sayesinde çalışanlar kendilerini tanır, zayıf yönlerini nasıl geliştirecekleri konusunda bilinçlenir, ileri bildirimlerle motivasyonları artar ve güven kazanırlar. Şirket içi iletişim güçlenir; ast/ üst arasındaki ilişkiler gelişir.

Kendilerine değer verildiğini ve gelişimlerinin desteklendiğini gören çalışanların kuruma bağlılığı artar.

Çalışanların gelişimi sonucunda iç ve dış müşteri tatmini yükselir, maliyet düşer, kurumun performansı ve karlılığı artar.

Kurumsal Koçlukta, insan gücüne yatırım yapılmış olur. Kendini geliştirme imkanı, kişinin kuruma bağlanmasını sağlar. Kurum kültürünü güçlenir. İletişim artar.

Çalışan “geleceğe” ve “fırsatlara” yöneldiğinde süreç hedefe doğru yola çıkar. Odak noktası geçmiş ve problemler değil, gelecek ve fırsatlar olmalıdır.

Amaç tüm kurum çalışanlarının geliştirilmesi ve var olan potansiyelin ortaya çıkartılmasıdır.

Ne istiyorsunuz?

Nerede olmak istiyorsunuz?

“Hayalleriniz olmalı. Çünkü gelecek hakkında düşünmezseniz asla bir geleceğiniz olmaz.”

“Rastgele sürüklenmek yerine, gerçekten istediğiniz yerlere gitmek istemez misiniz?”

Selva ERATALAR

Eğitim Müdürü

KRC Yönetim Danışmanlık Ltd. Şti.Siz de KRC Yönetim Danışmanlık  Hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için +90 216 4747426 / +90 530 5802480 numaralı telefonlarımızdan ya da info@krcyonetim.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. 


Twitter

Facebook

Linkedin