• Ana Sayfa
  • YAKIN VE ORTA GELECEKTE AVM’LERİ BEKLEYEN TEHLİKELER

YAKIN VE ORTA GELECEKTE AVM’LERİ BEKLEYEN TEHLİKELER


Dünya’yı etkileyen bir salgının Ülkemizi ve perakende sektörümüzü etkilememesi tabii ki mümkün değil. Ancak salgının hafiflemeye başlaması ve hayatın biraz normale dönmesiyle birlikte her şeyin eskisi gibi olmayacağı ve AVM’ler açısından da bazı tehlikelerin ortaya çıkacağı çok açık.

Salgın öncesindeki son birkaç yıl içerisinde kendini iyice belli eden ve tüketici eğilimlerini olumsuz yönde etkileyen ekonomik darboğazın daha da derinleşeceği, bununla mücadele etmek zorunda olan tüm sektörlerin yeni yol haritaları geliştirmeleri gerektiği kaçınılmaz gözüküyor.

“Perakende Kıyamet”

Analist Antony Slumbers, The Property Chronicle’da yayımlanan analizinde, yaşanan durumu “Perakende Kıyamet” olarak tanımlıyor ve ABD'de bu yıl yaklaşık 8.200 mağazanın kapanmasının beklendiğini ifade ediyor. İngiltere’de ise yılın ilk bölümünde net olarak 1.234 mağazanın kapandığını ve bunun 2010 yılından bu yana en yüksek sayı olduğunu belirtiyor. Slumbers, “kimsenin inkar edemeyeceği şey, perakende dünyasının ve perakende gayrimenkulün dramatik bir şekilde gece ile gündüzün yer değiştirdiği gibi ve çok büyük derecede değişim içerisine gireceğidir” diyerek kıyametin büyüklüğünü ortaya koyuyor.

Salgın herkesin yaşam biçimini değiştiriyor

Salgın nedeniyle hayatımıza giren sosyal mesafe ve steril yaşam koşulları nedeniyle bilinçli tüketici eğilimlerini küçük sapmalarla analiz edebilir ve bunun sonucunda AVM’leri önümüzdeki dönemde bekleyen en önemli tehlikenin fiziki mağazacılığın sekteye uğraması olduğunu ileri sürebiliriz. Birçok uzman tarafından da bugünlerde daha sık dillendirilmeye başlayan bu tehlikenin sebepleri ve bu sorunla ne şekilde mücadele edilmesi gerektiğini kendi görüş ve yorumlarımla sizlere aktarmaya çalışacağım.

Yaşanan salgın nedeniyle eve kapanmanın yarattığı bazı alışkanlıkların kalıcı hale gelmesiyle birlikte evden çalışma, evde daha çok zaman geçirme, sağlıklı ve hijyen beslenme gibi bazı yaşam kalıpları kendiliğinden oluşacaktır.

Çevrimiçi ticaretin olağanüstü artışı ve kapıya kadar hizmet olgusunun dayanılmaz cazibesi artarak devam edecektir.

Daha az kent içi dolaşım, insanlarla daha az temas ve topluluklardan kaçış kapalı AVM’lerin içerisinde yer alan perakendecileri müşteri sayısı olarak zorlamaya başlayacaktır.
Hane halkı gelirinin azalması ve buna bağlı olarak tüketim harcamalarının frenlenmesi ciro kayıplarına, dolayısıyla kira gelirlerinin azalmasına sebep olacaktır.

Ciro kayıplarına rağmen sabit işletme giderlerinin azaltılamaması işletme verimliliğini düşürecek, maliyetlerini azaltmak için standartlarından taviz veren AVM’ler ise daha hızlı bir şekilde müşteri kaybına uğrayacaktır.

Şehir gibi kalabalık oluşumlardan kaçış, doğal yaşam arzusu şehirlerin nüfusunun azalması AVM ziyaretçi sayılarını olumsuz etkileyecektir.

Yazılı ve görsel medyada son günlerde artarak devam eden AVM’ler hakkındaki olumsuz iletişimin yarattığı kötü algı bir müddet daha etkisini devam ettirecektir.

Tehlikenin farkında olmak çözüm için tek başına yeterli değil

Buraya kadar AVM ile ilgili her kişinin gözlemleyebildiği tehlikelere işaret ettim ve belki de çok bilinmeyen veya tahmin edilemeyecek şeyler söylemedim. Ancak bunların yanı sıra ve bugüne kadar yaşadığım tecrübeler ışığında bana göre en ciddi sorun bu tehlike öngörülerinden biri, ikisi veya hepsi birden değil. En ciddi sorun bu olumsuz beklentilere karşı gereken hazırlıkların yapılmaması ve/veya profesyonellerce önerilen çözüm önerilerinin AVM yatırımcısı tarafından hafife alınması. Bu hem yatırımcı hem de Ülkemiz açısından ciddi değer kayıplarına yol açabilecek önemli bir meseledir.
Bir sonraki yazımda bu sorunla ilgili çözüm önerilerimi sizlerin değerlendirmelerine sunacağım.

Mehmet YETKİN

KRC AVM Projelerinden Sorumlu Yönetim ve Proje Geliştirme Danışmanı


Siz de KRC AVM Yönetim Kiralama Danışmanlığı Hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için +90 216 4747426 / +90 530 5802480 numaralı telefonlarımızdan ya da info@krcyonetim.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. Twitter

Facebook

Linkedin